Nii nagu on erinevaid viinamarjasorte ja neist valmistatud veine, on maailmas ka erinevaid vahuveine – veine, mis sisaldavad süsihappegaasi. Kuidas see gaas sinna veini sisse saab? Harutaks siis seda gaasimullidest tekkinud pundart veidikene ja uuriks, milliseid vahuveine maailmas leidub, kuidas neid valmistatakse ning mille poolest nad üksteisest erinevad.

Kõige kuulsam kihisev vein on loomulikult šampanja, mis on pärit Prantsusmaalt, Champagne piirkonnast, mida valmistatakse kahest punasest (Pinot Noir, Pinot Meunier) ja ühest valgest viinamarjasordist (Chardonnay) ja mis oma nime (Champagne) on saanud piirkonna järgi. See viinamarjakasvatusala jaguneb omakorda väiksemateks alapiirkondadeks, kus vastavalt pinnase sobivusele kasvatatakse eelnimetatud kolme viinamarja sorti.

Pinnas, mis on hästi kriidine ja talletab suurepäraselt niiskust, jahe kliima, marjasordid ja nende omavaheline sobivus – ehk siis prantsuse keeles “terroir” – ja õige vahuveini valmistamise tehnoloogia ongi šampanja võtmeks. Meetodi omapära on selles, et noor vein kääritatakse, villitakse tugevasse paksemast klaasist pudelisse, lisatakse pärmi ja suhkru lahust ning pudelis algab veini teine käärimine, mis kestab enam kui 15 kuud.

Peale seda eemaldatakse pudelist sade. Käärimisel tekkinud gaasi mulle me šampanjapudeli avamisel ja veini klaasi valamisel näemegi. Kogu protsessi kestvus ja viinamarjade vaevarikas kasvatamine jahedas, viinamarjade jaoks isegi külmas kliimas, samas šampanja värske happeline maitsekestvus ning selle elegantne aroom teevad šampanjast ühe kalleima ja samas enimhinnatud vahuveini maailmas.

Šampanjat on alati seostatud raha ja jõukusega ning seetõttu pakutakse seda alati koos kalamarja ja rikkaliku mereandide valikuga. Samas proovige šampanjat lihtsate marineeritud Eesti metsaseentega ja te ei pea maitsekoosluses sugugi mitte pettuma.

Lihtsamad šampanjad on värskemad ja sobivad paremini värskemate kalast ja mereandidest valmistatud eelroogadega, aastakäigu šampanjad sobivad enam grillitud mereandide ja soojade kalaroogadega, rose šampanjad passivad kenasti erinevate singilõikude ja pasteetide, aga ka kergemate lihatoitude kõrvale. Valmistatakse ka poolkuivasid ehk demi-sec šampanjasid, mida võiks nautida puuviljade ja kergemate dessertide kõrvale.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised