TUNDLIKULE NAHALE: Allergeenid sinu kosmeetikas

Foto: Shutterstock
Tekst: Helena Feofanov

Peruu palsam: See tugeva aroomiga parfüümlisand on üks hulleimaid allergikuid meie kosmeetikas. Lõhnainedon kõige enam allergiaid tekitavad koostisosad kosmeetikatoodetes. Need ained mõjutavad meie kesknärvisüsteemi ja kilpnäärme tegevust. See number üks dermatiidi tekitaja sisaldab endas fotomürgiseid aineid, mis päikesega kokkupuutel reageerivad ning nahal ärritusi ja allergiaid tekitavad. Enamasti leiab seda komponenti tugevalõhnalistest kreemidest ja õlidest.

Parabeenid: Et kosmeetikat toota, on vajadus, et tooted säiliksid hästi. Selleks kasutatakse parabeeneerinevate nimetuste all: Etylen, Metylene, Propylene, Putylene.Parabeenide kahjulikkus seisneb selles, et nende kehasse jõudmisel peab keha neid hormoonideks (peamiselt naissuguhormoonideks). Lisaks ärrituste tekitamisele ja allergilistele reaktsioonidele on tõestatud, et parabeen võib tekitada ka vähki.

Retinoidid: Retinoidid on laialt kasutatavad, tugevaima toimega paiksed preparaadid vananeva ja fotovananenud naha ravis. Tihedad kõrvaltoimed on punetus, ketendus ja sügelemine, mis seejärel enamus patsientidel kaob või esineb minimaalselt aeg-ajalt. Seoses sellega tõuseb tundlikkus päikesele, mistõttu on oluline korralik pidev päikesekaitse. Samuti akne lööve võib esimesel paaril nädalal veidi rohkem esile tulla.