TUNDLIKULE NAHALE: Allergeenid sinu kosmeetikas

Foto: Shutterstock
Tekst: Helena Feofanov

Kas teadsid, et vähemalt 50% naistest arvab, et neil on tundlik nahk. Nahk, millele on ülimalt raske leida kosmeetilisi tooteid, mis ärritavat reaktsiooni ei tekitaks. Reaktsiooni, mille nimi on kontaktdermatiit. Jaotudes kahte kategooriasse võib selle tagajärjel nahal tekkida kas ärritus või allergia. Kui ärritatud nahk on vaid pinnaline siis allergiline reaktsioon viitab hoopis immuunsüsteemi rahulolematusele. Õnneks võime sellistes reaktsioonides süüdistada kindlaid koostisaineid, millest järgmisel korral siis pigem eemale hoida.

Ftalaadid: Ftalaadid on kemikaalide rühm, mida kasutatakse plastifikaatorina plastesemetes, et muuta need pehmemaks ja elastsemaks. Ftalaate kasutatakse kosmeetika- ja tervishoiutoodetes, sealhulgas lõhnaõlid, juukselakid, seebid, šampoonid, küünelakid ja kreemid. Ftalaadid võivad kahjustada hormonaalsüsteemi talitlust ja tekitada allergilisi haigusi, sealhulgas astmat ja ekseemi. Õnneks on tänapäeval need kemikaalid vähemalt Euroopas illegaalsed!

Shea- ja kookosvõi: Need komponendid tunduvad esmamuljel täiesti süütud ja tegelikult ongi, ometigi sisaldavad neid komponente väga paljud kosmeetilised tooted. Tähelepanu alla käivad aga kõik pähkliallergikud, kes selle vastu väga supertundlikud on. sest neid komponente sisaldavad väga paljud kosmeetilised tooted.

Triklosaan: See antibakteriaalne komponent sisaldub paljudes seepides ja pesuvahendites. Kui peale pesemist sügelust tunned, peaksid oma pesuvahendis sisalduvad kemikaalid üle vaatama.