TOITUMISNÕUSTAJA KRISTIN SALUPUU: Kuidas siis ikkagi kaalust alla võtta?

See küsimus on kummitanud paljusid naisi. Tihti valitakse selleks lihtsam tee - dieedid ja lahtistavad abivahendid. Kuid millised võivad olla selle tagajärjed? Milline on meie tervisele kõige ohutum viis kaalust alla võtmiseks?
Toimetas: Keit Laisaar
Foto: Shutterstock

Kuidas on lood lahtistavate tablettide ja teedega, mida ainevahetuse kiirendamiseks tarbitakse?

Pikaaegne lahtistite kasutamine häirib seedesüsteemi normaalset funktsioneerimist ning võib kaasa tuua toitainete imendumise häired. Nagu kõikidel ravimitel, on ka lahtistitel oma kõrvaltoimed: kõhukrambid, puhitus, iiveldustunne, veepeetus, dehüdratsioon, luude nõrgenemine ja pehmenemine. Kõhulahtistitest võib lausa sõltuvusse jääda – kõht muutub laisaks ja ilma tabletita enam hakkama ei saa. Lahtististe pikaajaline kasutamine viib organismist välja kõik vitamiinid ja mineraalained. Selle tagajärjel juuksed katkevad, küüned muutuvad nõrgaks, nahk läheb tuhmiks jne.

Kuidas siis ikkagi kaalust alla võtta?

Dieetide pidamise asemel tuleks kujundada endale selline elustiil, mille juures dieedi pidamine polegi vajalik. Süüa tuleb regulaarselt ning menüüs võiksid tähtsal kohal olla kiudaineid sisaldavad teraviljatooted ning puu- ja köögiviljad, samuti tervislikud rasvad (kalarasv, pähklid, seemned ja õlid) ning valgurikkad tooted.

Oma tervisesse tuleb suhtuda vastutustundega ja oma keha tuleb armastada. Üle tuleks veel vaadata oma söömisharjumused pilguga „Kuidas saaksin olla tervislikum, samas elada täisväärtuslikku ning õnnelikku elu?”. Vaevalt leidub inimest, kes tõesti usub, et dieetide pidamises ja enese pidevas piiramises on midagi nauditavat või glamuurset.

Ma ei arva, et kõik inimesed peaksid ühesugused välja nägema, mistõttu võib tervislik toitumine ja tervislik kehakaal inimeste jaoks veidi eri tähendusega olla. Samas kutsun üles kõiki oma keha vajadusi kuulama ja tervist aeg-ajalt kontrollima. Mitmetes laborites on võimalik vereanalüüsi teha. Toidu- ja fermentatsioonitehnoloogia arenduskeskus pakub uudse teenusena soolestikubakterite uurimist, mille abil on võimalik mõjutada mitmesuguste sagedalt esinevate haiguste kulgu, näiteks nahaprobleeme, ülekaalu, seedetraktihaiguseid, südame- ja veresoonkonnahaiguseid ning diabeeti.

Artikkel on ilmunud ajakirja Iluguru talv 2015