TRIHHOLOOG SOOVITAB: kuidas suvel kiharaid ja peanahka säästa?

Kuldne jume ja päikese käes pleekinud juuksed ... Kõlab nagu unistus? Kahjuks võib aga seksikas, soolaveest tõusnud sasipea muutuda taltsutamatuks heinakuhjaks. Kuid see ei ole veel kõik. Päikese ohufaktor võib mõjutada ka peanahka, kahjustada juukseävrvi ja kiharate loomulikku struktuuri. Kuidas juuste eest suvel hoolitseda? Pöördusime otse trihholoogi poole.
tekst: HELENA FEOFANOV
fotod: SHUTTERSTOCK, TOOTJAD

Juuksed on väga tundlikud igasugusele füüsilisele, keemilisele ja mehhaanilisele kontaktile, mida suvi endaga kaasa toob. Talvisest perioodist väsinud kiharad vajavad küll ergutust ja palju D-vitamiini, kuid samas mõjub päikese äkiline kiirgus ning soolane- ja kloorine vesi juustele otsekui šokiteraapiana.

Trihholoog Piret Feofanov ütleb, et juuksekarva katab õhuke soomuskiht, mille ülesanne on kaitsta juukseid väliste kahjulike tegurite eest. Kui juuksed tunduvad kuivad, tähendab see seda, et soomuskiht on kahjustunud ega paku juustele piisavat kaitset. Soomuskihti võib kahjustada juuste keemiline töötlus, aga ka intensiivne päikesekiirgus, soolane merevesi, linnatolm või juustesse sattuvad liivaterad.

Kuna UV-kiirgus on looduslik ja naturaalne, võib ta suhteliselt ohutuna näida, kuid tegelikult mõjub otsene päike juuste värvusele ja struktuurile peaaegu samamoodi kui keemiline pleegitamine. UVA-kiirgus vastutab juuksevärvi muudatuste eest ning UVB-kiirgus hävitab proteiini, mis meie juukseid tervena hoiab. Selle tagajärjel kaotame juuste elastsuse ja ka naturaalse niiskuse.