Tekst: Helis Iida

Foto: Shutterstock

1. Alati rõhutatakse, et märgake muutusi oma nahal, kuid millised on need olulised muutused, mida tasub juba varakult tähele panna?

Jälgida tuleks igasuguseid subjektiivseid muutusi sünnimärgis – värvi, suurust, kuju. Tähele tasub panna lühikese aja jooksul toimunud värvimuutusi, värvierinevust ühes ja samas sünnimärgis, kuju muutumist ebakorrapäraseks ja sünnimärgile homogeense ning reljeefse pinna tekkimist. Ka suuruse muutumine on ohu märk, sest üle 7 mm suurused sünnimärgid on reeglina ohtlikumad kui nende väiksemad siledapinnalised liigikaaslased. Ka nn satelliitide tekkimine ümber sünnimärgi viitab ohtlikele muutustele. Ohuaisting on samuti sügelemine ja valulikkus. Sünnimärgid tuleks üle vaadata ka pärast traumasid. Jälgima peaks lisaks „halvas kohas“ (nt rinnahoidjapaela all, kaelal ehete kandmise piirkonnas, püksiserva all, teksavärvli kohal jne) olevate sünnimärkide olukorda, pidev riietusesemetega traumeerimine ei ole neile hea. Sel juhul oleks targem need tülikas kohas olevad sünnimärgid kirurgiliselt eemaldada lasta.

2. Kas ootamatu ärritus (allergia) nahal sünnimärgi ümbruses on juba oht millestki tõsisemast või tuleb lihtsalt rahulikult oodata ja kui rohkem midagi ei juhtu, siis arvatav oht möödunuks lugeda?

Tavaline allergiline lööve sünnimärgi ümber ei ole ohtlik, oluline on meeles pidada, et seda kohta ei tohi sügada ja traumeerida.

3. Kas iluprotseduuridega on võimalik sünnimärke ja nahka kahjustada?

On muidugi võimalik, igasugused lihvimised ja koorimised käivad kõik sünnimärgi füüsilise traumeerimise alla. Samuti sisaldavad paljud kosmeetikumid päris tugevaid keemilisi aineid (v.a loodusterapeutiline hooldus), mis võivad õrna nahka ja sünnimärki keemiliselt traumeerida. Näiteks kasutatakse tselluliidihooldustes päris tugevat koorimis-, hõõrumis- ja massaažitehnikat, mis puhul peaks sünnimärgipiirkondi kindlasti vältima. Iluteenindaja peaks üldse kõikide protseduuride sooritamise käigus sünnimärkidele eraldi tähelepanu pöörama. Füüsilist traumeerimist põhjustavad tegevused on ka kuivharjamine, saunas nuustikuga nühkimine ja isegi vihtlemine.

Loomulikult on aga peamiseks ohuallikaks siiski UV-kiirgus, iluprotseduuridest seega solaarium, isehakanud päikesekummardajate puhul päevitamisega liialdamine. Inimese keha on nagu arvuti, s.t kehal on mälu. Eriti ohtlikud on seetõttu lapseeas saadud päikesepõletused. Pikaajalisest päikese käes viibimisest tuleks loobuda, kui ei olda piisavalt kaitstud nii piisava kaitsefaktoriga kreemi kui riietega. Solaariumis ei ole soovitav käia enne 16ndat eluaastat, samuti peale 35ndat eluaastat – protseduuri ohtlikkus ei avaldu vanemale nahale kohe, see võtab aastaid. UV-kiirguse üledoseerimise tagajärjeks on nahamelanoom – nahavähk, mis varasemas staadiumis on õnneks siiski ravitav. Ravi edukus sõltub aga haiguse leviku ulatusest ja arsti poole pöördumise kiirusest.

4. Kas sünnimärkidest võib pintsettidega karvu välja tõmmata ja kuidas mõjub depilatsioon sünnimärgipiirkonnas?

Mitte mingil juhul ei tohiks sünnimärgist karva pintsettidega eemaldada! Seda jällegi füüsilise traumeerimise ohu tõttu. Esteetilise pildi parandamise huvides soovitaksin pigem karva võimalikult pindmiselt kääridega ohutult lühemaks lõigata. Depilatsiooniprotseduuride puhul jällegi väldiksin üldse sünnimärgipiirkondi. Sellele küsimusele ongi kõige lihtsam vastus – EI PUUTU!

5. Milliseid vähemteadaolevaid fakte või nõuandeid sünnimärkide kohta võite veel lisada?

Sünnimärgid võivad tekkida inimese kehale kuni 35nda eluaastani. Hoolimata nimest, ei ole sünnihetkel meie sünnimärkide „kogu“ veel täielik. Eluviiside ja tervisliku seisukorra muutudes võib muutuda ka sünnimärkide „tervis“. Füüsilise traumeerimise vältimiseks soovitan näiteks sporti tehes katta reljeefne sünnimärk kas sideme või plaastriga, samuti tuleb päevitamisel sünnimärke kaitsta päikeseblokaatori või plaastriga. Keemilise traumeerimise suhtes on ohus kaenla all asuvad sünnimärgid, mis jäävad pidevasse antiperspirantide kasutamise alasse.

Kokkuvõttes tuleks aga tähele panna üldist tunnetust nii sünnimärkide kui kogu oma füüsilise tervise suhtes. Kui tunned, et midagi on teisiti (valesti) kui varem, siis kontrolli kindlasti oma kahtlusi arsti juures. Oluline on õigel ajal probleemidega tegeleda. Kui aga inimese organism on korras, üldine tervis hea, immuunsussüsteem toimib, siis on ka nahakasvajatel ja muudel pahategijatel inimkehas raske kanda kinnitada. Hädad tabavad meid ju ikka väljastpoolt sissepoole. Nii et kaudsemalt mõeldes võivad ka tänapäeva „moetrendid“ nagu ületöötamine, vähene magamine, vale söömine ja stress meie sünnimärkide tervist mõjutada.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Parim valik – Col Du Marine merekollageen

Rahva vaieldamatu lemmik Col Du Marine hüdrolüüsitud merekollageen on Eestis üks soodsamaid ning kvaliteetsemaid kollageene. Kollageen on naha, rasvkoe või muu sidekoe liimjas põhiaine, vees lahustumatu valk.…

Kõik metsa kümblema!

Shinrin-Yoku, mis on tõlgituna kui "metsa suplemine", tähendab rahuliku jalutuskäigu ajal metsa atmosfääri tunnetamist. See on teraapia, mis töötati välja…