SINU NAHK ON TUHM JA KOLLAKAS? Põhjus võib olla selles!

Nahk on organ ning tema väljanägemine peegeldab organismi tervist. Loe, mis on kollase naha tegelikud tekkepõhjused.

Kui kollane on hea…

Nagu eelnevalt kirjeldatud, siis positiivne  naha muutus kollakaks on seotud toiduainetega. Seda on kinnitanud ka uurimus, kus jälgiti naha muutusi, kui noor inimene vahetas tavapärase kiirtoidu tervislikuma ja karoteenirikkama toidu vastu. Karotenoidid mitte ainult ei anna juurde jumet vaid nad on ka tugevad antioksüdandid, mis aitavad võidelda oksüdatsiooniprotsessist tingitud rakukahjustustega.

Uurimus tegi ka kindlaks, et kollakat jumet seostatakse ka tervisega. Nimelt muudeti mõnede inimeste jume fotodel natuke kollakamaks ja katsealustel paluti hinnata, kes inimestest on tervemad. Valik langes neile, kellele oli lisatud natuke kollakamat jumet ja seda olenemata rassist. Tervislik kollakas kuma nahal on peenem ja õrnema pigmendiga kui see, mis viitab tõsisele haigusseisundile.

Kui kollane on halb…

Muutunud on vererakkude ja maksa vaheline dünaamika ning sellel põhjusel muutub kollakaks nii nahk, silmad kui mõnikord ka limaskest. Nagu eelnevalt märgitud, siis põhjuseks on bilirubiin – aine, mis tekib vananenud erütrotsüütide ehk vere punaliblede normaalse lagunemise käigus.

Bilirubiini ainevahetuse häirumisest põhjustatud naha kollasuse puhul eristatakse kolme ikteruse (Ikterus on naha, limaskestade ja silmavalgete kollasus, mida põhjustab bilirubiini hulga suurenemine veres) tüüpi:

· Hemolüütiline ikterus võib esineda aneemia ehk kehvveresuse ning mõningate nakkushaiguste (n. malaaria) korral. Bilirubiini tekib liiga palju ja see hakkab verre kuhjuma

· Maksarakuline ikterus tekib maksarakkude kahjustumise tõttu, näiteks maksapõletiku ehk hepatiidi ja maksatsirroosi ehk maksakortsumuse puhul, kui kahjustunud maks ei suuda verest bilirubiini eemaldada.

· Sulgusikterus on sapi äravoolutakistuse tagajärg, näiteks sapiteede ahenemise, kivi või kasvaja poolt tekitatud sulguse tõttu.
Ka mõned ravimid võivad tekitada ikterust. (www.inimene.ee)

Kui naha kollasus on murettekitav, siis on soovitav teha vereproov, kus määratakse kindlaks nii bilirubiini tase kui ka võimalus, et ollakse nakatunud viiruslikku hepatiiti. Ultraheli uuring võimaldab vaadelda sapipõie, sapiteede ja maksa tegevust.

Naha muutumine kollakaks võib olla põhjustatud nii positiivsetest kui ka negatiivsetest asjaoludest. Kui see muutumine on toimunud äkki ja sellel pole otsest seost näiteks toitumisharjumuste muutmisega, tuleks kindlasti pöörduda arsti poole, sest see võib olla märk tõsisest terviserikkest. Muidugi, arstiga on otstarbekas konsulteerida igasuguse naha muutuse korral, sest nahk on organ, mis on seotud kogu meie organismiga.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Parim valik – Col Du Marine merekollageen

Rahva vaieldamatu lemmik Col Du Marine hüdrolüüsitud merekollageen on Eestis üks soodsamaid ning kvaliteetsemaid kollageene. Kollageen on naha, rasvkoe või muu sidekoe liimjas põhiaine, vees lahustumatu valk.…

Kõik metsa kümblema!

Shinrin-Yoku, mis on tõlgituna kui "metsa suplemine", tähendab rahuliku jalutuskäigu ajal metsa atmosfääri tunnetamist. See on teraapia, mis töötati välja…