Miks juuksed välja langevad ja kuidas selle probleemiga võidelda?

Et enesetunne oleks hea, tuleb leida harmoonia enda välise ja sisemise ilu vahel. Mida aga teha, kui juuksed soovidele allumatult järsku hõrenema hakkavad?

Tekst: Ülle-Lea Rebane (Tradehouse Koolituskeskuse peanaha ja juuste valdkonna koolitusspetsialist)

Foto: Shutterstock

Artikkel ilmus ajakirjas IG kevad 2014

Tihtipeale on aga eelpool mainitud harmoonia saavutamine keerulisem, kui eemalt vaatajale tundub, sest nii mehi kui ka naisi hoiavad pidevas ärevuses juustega seonduvad probleemid. Üheks suurimaks iluprobleemiks on kujunenud juuste väljalangemine. Juuste väljalangemisevõib jagada kaheks: pöördumatu ning ajutine väljalangemine. Pöördumatu väljalangemise üheks peamiseks põhjustajaks on muundunud testosteroon DHT ehk dihüdrotestosteroon. Ajutist väljalangemist tekitavad peamiselt hormonaalne tasakaalutus, stress ja vitamiinide puudus.

Pöördumatu väljalangemine on jääv ning kõige levinum näide sellest on meestüüpi juuksekadu ehk kiilanemine. Kiilanemise puhul väheneb juuksehulk, sest DHT ründab juuksesibulat, pärssides selle eluiga ja võimet kasvada, mistõttu tulemuseks on juuksesibula kärbumine. Kõige selle tagajärjel väheneb elujõuliste ja pikema elueaga juuste arv peanahal ning juuksed hõrenevad. Lõppfaasis kiilanemise korral aitab tihedaid juukseid taastada ainult juuste siirdamine, kuid kiilanemisnähtude ilmnemisel aitab olukorda kontrolli all hoida DHT teket pidurdavate väljalangemisvastaste toodete kasutamine. Toodete kasutamisega pikendame juuste eluiga ning ei lase juuksesibulal enneaegselt kärbuda. Kiilanemise puhul aitavad minoksidiili sisaldavad apteegitooted ning meestearsti poolt väljakirjutatavad Propecia tabletid. Kindlasti tuleks teada ka seda, et stress tõstab kehas testosterooni taset ja soodustab juuste väljalangemist.

Ajutise väljalangemise puhul on inimesel õnne, sest olukord on mööduv ning juuste väljalangemist põhjustava teguri kadumisel kasvavad juuksed täies hiilguses tagasi. Üldiselt hakkab juuste endine olukord taastuma mõne kuu jooksul peale probleemi lahenemist. Väga paljudel juhtudel on juuste väljalangemine tingitud antibeebipillidest, rasedusaegsetest, sünnitusjärgsetest või stressist tingitud hormonaalmuutustest. Sellistes olukordades tuleks hormonaalne tasakaal taastada, samal ajal kasutades aga väljalangemisvastaseid tooteid, mis toidavad juuksesibulat ja stimuleerivad juuksekasvu.

Väga suurt rolli nii meie tervise kui ka juuste seisukohalt mängib kehasisene stressitase, hormonaalne tasakaal ja toitumine. Kehaga toimuvad muutused on väljundiks meie sisemise hingeelu tormidele. Kui hing ja keha on tasakaalus, valitseb üldine harmoonia – tervis on hea, nahk puhas ning juuksed tugevad ja pikad. Kui aga keha ja hinge harmoonia lõheneb, võivad tekkida erinevad probleemid. Samamoodi on ka juuste kasvuga. Tihti algab juuste väljalangemine just suurenenud stressitaseme tõttu.

Stressiseisund tekitab meie lihastes krampe, eriti peanahas, kus stress väljendub kokkutõmmetena. Krampide tagajärjel võivad kasvavad juuksed murduda. Pinged peanahas aeglustavad vereringlust, halveneb rakkudevaheline toit- ja jääkainete ning hapniku transport, mille tagajärjel ei saa juuksesibul piisavalt vajalikke aineid ning juukse kvaliteet ja kasv väheneb. Et vereringet parandada, tuleks kasutada seda stimuleerivaid toonikuid ja teisi sarnase toimega tooteid.

Nagu kõik rakud meie kehas, vajavad ka juuksed elutegevuseks toitaineid ja hapnikku. Juuksekasvuks kõige tähtsamad toitained on biotiin, foolhape, oomega-3-rasvhapped, tsink ja raud. Kuna keha jagab söögiga saadavad vitamiinid eelnevalt kõikidele muudele organitele, on tähtis tarvitada spetsiaalselt mõeldud lisavitamiine. Vitamiine peaks tarvitama

3-kuuliste tsüklitena, jättes puhkeajaks 3-6 kuud. Nende rakkujõudmist saab turgutada ka vereringet stimuleerivate toonikute ja massaažiga ning lisaks tuleks välispidiselt juukseid toita vastavate šampoonide, maskide kui ka seerumitega.

Seistes silmitsi juuste väljalangemisega, tuleks alati säilitada rahu ja leppida olukorraga, hoidumaks stressi süvenemisest. Toitudes õigesti, kasutades spetsiaalseid probleemiga võitlevaid väljalangemisvastaseid tooteid ja vitamiine ning vähendades stressi on väljalangemine kontrolli all hoitav või juuksekasv taastuv. Kõik algab meist endist ja ainult meie ise saame sündmuste kulgu reguleerida.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Särava jume saladus

Kellele ei meeldi soost ja vanusest sõltumata särav välja näha? Kui suvel on kauni ja päevitanud jume saavutamine loomulik, siis…