Lõhnaained – vajalikud ja ebavajalikud komponendid kosmeetikas

Oleme harjunud jagama asju ilusateks või koledateks, headeks või halbadeks. Raske on uskuda, et see, mis ühele lõhnab nii imeliselt, võib teise jaoks olla tõeline õudusunenägu.

Kuidas lõhnaaineid saadakse?

Tegemist on paljude erinevate komponentide seguga, mis võib sisaldada näiteks karboksüülhappeid, estreid, aldehüüde, ketoone ja glükoole. Mõnikord võivad toodetes kasutatavad lõhnaained, näiteks dipropüleenglükool (glükool) ja diethylphthalate (ester), mõjutada ka toote omadusi (nt seepide puhul), muutes neid pehmemaks. Samuti võivad lõhnaained kergitada toormaterjali hinda. Lõhnaainetega liialdamine võib endaga kaasa tuua nahaärrituse ja allergiale sarnased sümptomid. Selline olukord on pannud toorainetootjaid muutma oma toodangut nii, et see vajaks järjest vähem lõhnaaineid.

Sünteetiliste lõhnaainetega püütakse jäljendada looduslikke lõhnu. Nii mõnigi kosmeetikatööstuses levinud lõhn, nagu näiteks maikelluke, on tegelikult alati sünteetiliselt valmistatud.

Looduslikest eeterlikest õlidest valmistatakse toorainet, millest on võimalik toota erinevaid poolsünteetilisi  lõhnaaineid.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised