Läänemassaažid

Erinevaid massaažiliike näib olevat tuhandeid ning tihti valitakse nende seast selline, mis tundub sobivat või siis järgitakse naabrinaise soovitust. Tutvustame sulle erinevaid läänemassaaže.

Tekst: Anu Puulane

Foto: Shutterstock

Seekord kirjeldaks lähemalt neid massaaže, mis kuuluvad gruppi lääne massaažid.

Klassikaline massaaž

Klassikaline massaaž, nagu nimigi ütleb, esindab kõige levinenumat ja traditsioonilisemat massaa1zi. Tihti nimetatakse seda ka rootsi massaažiks, sest massaaži põhialused töötas välja rootslane Per Hendrik Ling. Meie kohalik klassikaline massaaž on mõjutatud aga ka venemaa ja soome massaaži suundadest.

Sellise massaži ülesandeks on eemaldada organismist toksiine, korrigeerida lihastoonust ning vähendada lihasvalusid, parandada kudede hapnikuga varustatust, aktiviseerida lümfi- ja vereringet ning asendada väsimus uue energiaga. Masseeritavateks piirkondadeks võib olla kogu keha kui ka üksikud piirkonnad. Õlisid võib kasutada, kuid see ei ole kohustuslik. Kui otsustatakse õlide kasuks, siis tuleb jälgida ka kvaliteeti, sest iga õli pole loodud massaaži tegemiseks.

Klassikalise massaaži erinevaid võtteid varieerides saab sellele anda nii lõõgastava kui ka ergutava iseloomu. Samuti suureneb massaaži toimel organismi vastupanu haigustele.

Tehnikana kasutatakse silitamisi, naha ja naha-aluskoe hõõrumisi, lihaste muljumist, vibratsiooni ja erinevaid kergeid löögilisi võtteid.

Segmentmassaaž

Segmentmassaaž põhineb klassikalise massaaži võtetel. Oma olemuselt on ta tugevatoimeline ravimassaaž, mida kasutatakse näiteks radikuliidi ägenedes või muude valulike seisundite või vereringehäirete puhul.

Massaaži teostatakse kindlates selja- või kaelapiirkondades ning kuivalt, see tähendab ilma õlideta. Ravigeele võib piirkonnas kasutada pärast massaaži.

Segmentmassaaž arvestab organismi jagunemist erinevate selgroolülide juurest väljuvate närvide poolt innerveeritavateks segmentideks ja nende segmentide osade omavahelist seost läbi kogu evolutsioonilise arengu. Naha (dermatoomi) ja lihaste (müotoomi) kindla segmendi verevarustuse parandamise kaudu mõjutatakse neuroreflektoorselt sama närvi mõjuala ka luudes (sklerotoomis) ja siseelundites (allikas Kaarlimassaaž).

Sobib:
Närvijuurte pitsumised, neuralgiad, neuriidid, nimme-ristluu valud, ishias, artroos, artriit, õlaliigese haigused ja kahjustused, küünarliigese haigused ja kahjustused, puusaliigese- ja reiega seotud haigused ja kahjustused, põlveliigesega ning säärega seotud haigused ja kahjustused, roietevaheliste närvide valulikkus, kõverkaelsus (torticollis), liialt kõrge ja madal vererõhk, kopsuhaigused, krooniline kõhukinnisus, gaasid, sapipõie motoorika langus,  peavalud sh migreen, emaka lihaskonna nõrkus, kroonilised põletikud, menstruaaltsükli häired, klimakteerilised neuroosid.
Ei sobi.
Põletikulised haigused, südamehaigused, kopsuturse, neeru- ja maksapuudulikkus, troofilised haavandid ja gangreen, äge veresoonte põletik, lümfiteede ja lümfisõlmede põletik, soolestiku haavandumine, jämesoolepõletik, ägedad kõhuõõne ja vaagnaelundite põletikud, kasvajad kõhukoopas või väikevaagnas, rasedus.

Aroomimassaaž

Aroomimassaaži tehakse nii lõõgastaval kui ravieesmärgil. Nagu nimigi ütleb, on siin tähtis roll aroomidel, mis tulenevad kasutatavatest eeterlikest õlidest. Tegemist on väga iidse tervendamise kunstiga. Masaaživõtted on sujuvad ning silitavad, et aidata aroomiõlidel imenduda kudedesse ja vereringesse. Tõeline mõju võib saabuda alles järgmisel või ülejärgmisel päeval, kui õli on täielikult imendunud.

Probleeme, mida aroomimassaaži abil leevendada, on mitmeid näiteks:  emotsionaalne ebastabiilsus, unehäired, vererõhu kõikumised, stress, pinges lihased, tselluliit jne. Oluline roll on kindlasti oskuslikul õlide valikul. On olemas eeterlikud õlid, millel on nn üldine toime ja teised, mis on ühenduses teatud kindla organiga. Näiteks immuunsüsteemi tugevdavad eeterlikud õlid püsivad inimese organismis kuni 72 tundi, noorendades kudesid ja parandades naha elastsust.

Aroomimassaaži eesmärgiks on organismi harmoniseerida, aitamaks kaasa kogu keha ja vaimu tasakaalu saavutamisele. Tegemist on kerge, mitte tugeva massaažiga.

Sobib:
Kõrge või madal vererõhk, sporditraumad ja lihaspinged, psüühiline väsimus, kontsentreerumishäired ja stress, astma ja hingamisteede haigused ning allergiad, vereringehäired, ainevahetushäired.
Ei sobi:
Kilpnäärme- ja südamehaiguste korral, vähkkasvaja puhul, naha allergiatega, psüühiliste haigustega, tursete ja nahahaiguste puhul, ülitugeva stressi korral, 24 tundi enne ja pärast alkoholi tarvitamist, koos antibiootikumide ja antidepressantidega, raseduse esimesel viiel kuul ja manstruatsiooni ajal,  3 kuud pärast operatsiooni, põletike, palaviku ja luumurdudega.

Tselluliidimassaaž

Tselluliidimassaaž on mõeldud keha probleemsetele piirkondadele, et taastada naha vereringe, elastsus ja ainevahetus. Massaaži eesmärgiks on rasvkudet lõhustada. Protseduuril võib kasutada mitmesuguseid abivahendeid näiteks eeterlikke õlisid, spetsiaalseid tselluliidi kreeme, mett ja kummikuppe.

Tselluliidimassaaži saab teha lihtsalt kätega, kasutades ka abivahendeid või siis spetsiaalse aparaadi abiga. Kindlasti on oluline, et kliendile pakutakse protseduurijärgselt ka juua vett või taimeteed, et tagada jääkainete väljumine organismist.

Ei sobi:
Varikoossed veenilaiendid 2- ja 3-staadiumis, südamehaigused, nakkushaigused, kõrge vererõhk, kasvajad (müoomid, fibroomid, lipoomid, mastopaatia), neeruhaigused (puudulikkus, kivid), sapikivid, rasedus, menstruatsioon.

Lümfimassaaž

Lümfimassaaži eesmärgiks on lümfiringe stimuleerimine. Liikumisvaeguse, ülekurnatuse ja ühekülgse füüsilise töö puhul lümfiringe aeglustub, mille tulemusena kuhjuvad slakid. Viimasteks nimetatakse vedelikku, mis rõhub kudesid ja närvilõpmeid.

Oma iseloomult on lümfimassaaž leebe ja teostatakse kuivalt või talgiga.  Lümfimassaaž ei tohi tekitada valu ega nahapunetust ja liiga tugevad võtted võivad hoopis takistada lümfivoolu.

Massaaživõtted on pumpava ja venitava iseloomuga, mõjutades lümfisooni piki- ja ristsuunas, et ergutada lümfivedeliku voolamist lümfiteedes.

Lümfimassaaž mõjutab rakke ja rakuvaheainet. Jääkained  lükatakse veresoonte seinte juurde ja nii eemalduvad ka teised ained kiiremini. Seda protsessi nimetatakse organismi puhastumiseks.

Massaži soovitatakse ka teha näiteks enne gripihooaega, et organismi immuunsus oleks tugevam.

Lümfimassaaž ei sobi aga kaugeltki mitte kõigile. Kindlasti on see keelatud
tromboosi, südamepuudulikkuse, kasvajate, rasked neeruhaiguste, akuutsete põletikuliste protsesside puhul, ning tähelepanelik tuleks olla madala vererõhu, struuma, astma ja suurte sünnimärkide puhul.

Eriti vajalik ja kasulik on see aga peale operatsiooni, mille käigus on eemaldatud osa lümfisõlmi ning traumade järgselt tursete ärahoidmiseks ja alandamiseks.

Sobib:
Tursed, reumaatilised haigused – artriit, artroos, plastiliste operatsioonide eel- ja järelravi, akne, rosaatsea, couperosa, näo ja silmade tursed, immuunsüsteemi tugevdamine, armide ravi, rasedusaegsed tursed, migreen, lipidoos ja lipoödeemid, kroonilised lümfi äravoolu häired, morbus Sudeck´i sündroom.
Ei sobi:
Halvaloomuliste kasvajate, südamepuudulikkuse, raskete neeruhaiguste, tromboosi, südame rütmihäirete, akuutsete põletike (nt Roosi e erüsiipeli) puhul.

Rasedate massaaž

Kaunis lapseootusaeg kaasab endas ka mitmesuguseid füüsilisi ja psüühilisi vaevusi, mida on võimalik leevendada massaaži abil. Raskustunne seljas, puusades ja jalgades, pinged õlgades ja kaelas, krambid jalgades,tursed, jäsemet suremine ning ka vaevaline uni on just need nähtused, millele saab abi massaažiga.

Massaaž aitab naise kehal sünnituseks valmistuda, suurendades heaoluhormoonide (endorfiinide ja serotoniinide) eritumist, mis omakorda läbivad platsenta ja mõjuvad rahustavalt ka lootele. On tehtud kindlaks, et massaaž tagab ka kergema sünnituse, kuna vaagnapõhja lihased on lõdvestatud.

Ilma arsti kirjaliku loata ei ole massaaž lubatud, kui on:
Emad alla 18- ja üle 35-eluaasta,  mitmike rasedus,  eelmise raseduse katkemine või varasemad probleemid käesoleva rasedusega,  emakakaela probleemid,  ebanormaalne loote südamelöögisagedus, . loote liigutuste vähenemine või puudumine,  emakasisene arengupeetus, oletatav Rh-konflikt,  madal kaaluiive, emal astma, diabeet, südamehaigus, krooniline kõrge vererõhk, aneemia, epilepsia, kopsu- või maksahaigus, puudulik toitumine, uimastite või alkoholi tarbimine.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Parim valik – Col Du Marine merekollageen

Rahva vaieldamatu lemmik Col Du Marine hüdrolüüsitud merekollageen on Eestis üks soodsamaid ning kvaliteetsemaid kollageene. Kollageen on naha, rasvkoe või muu sidekoe liimjas põhiaine, vees lahustumatu valk.…

Kõik metsa kümblema!

Shinrin-Yoku, mis on tõlgituna kui "metsa suplemine", tähendab rahuliku jalutuskäigu ajal metsa atmosfääri tunnetamist. See on teraapia, mis töötati välja…