Tekst: Kati Rasmann
Foto: Shutterstock

Kodus on soovitatav veini juues nuusutada nii veini kui ka korki, mis on veinimaailmas enim levinud defekti põhjustaja. Kuna kork on enamasti juba enne villimist nakatunud bakteritega ja aja jooksul puutub see kokku veiniga, ongi tulemus rikutud. Defektiga veini lõhnas on tunda kibedust, kopitust ja seeni ning samamoodi lõhnab ka kork. Kui tunned veini juures ebameeldivat lõhna, on kindlasti midagi valesti. Restoranides töötavad sommeljeed on nõnda välja õpetatud, et pudelit avades nuustavad alati korki ning asendavad korgiveaga veini uue vastu.

Lisaks korgidefektile võib esineda veinidefekti, mis seisneb selles, et vein on liiga toores ja pole veel piisavalt küpsenud. Vein peab seisma ja selginema ning alles seejärel saab seda pudelisse panna. Liiga noor ja värske vein, mis on alles oma arengu alguses ja väga pargine, annab samuti ebameeldiva maitsekogemuse. Lisaks võib selle tarbijat oodata järgmisel päeval ees peavalu.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Parim valik – Col Du Marine merekollageen

Rahva vaieldamatu lemmik Col Du Marine hüdrolüüsitud merekollageen on Eestis üks soodsamaid ning kvaliteetsemaid kollageene. Kollageen on naha, rasvkoe või muu sidekoe liimjas põhiaine, vees lahustumatu valk.…

Kõik metsa kümblema!

Shinrin-Yoku, mis on tõlgituna kui "metsa suplemine", tähendab rahuliku jalutuskäigu ajal metsa atmosfääri tunnetamist. See on teraapia, mis töötati välja…