NIPID: Õpi ütlema “ei”!

Kas sa saaksid tööle täna kauemaks jääda? Kas sa saaksid ise lapsele lasteaeda järele minna? Kas sa saaksid mind selle murega aidata? JAH, JAH, JAH. Sa lihtsalt ei suuda “ei” öelda, kuigi enda kohustused on ammu juba üle pea kasvanud. Toome sinuni nipid, kuidas kergemini “ei” öelda.
Tekst: Keit Laisaar
Foto: Shutterstock

Tee nimekiri, kus paned ühe nädala jooksul kirja kõik olukorrad, millele sa “JAH” ütled!
Tegelikult ei olegi oluline mitte see number, mitu korda “jah” ütled, vaid see, millele sa seda ütled ja kuidas sa end pärast seda tunned. Kas tunned “jah” öeldes pinget ja nördimust ning peast käivad läbi mõtted nagu “Miks ma küll nõustusin?”, “Tegelikult ma ju ei taha seda, tahaks hoopis midagi muud teha!”, “Mis ma nüüd teen?”. Kuidas sa end kõige selle juures tunned? Kui tihti ütled “jah”, kuid tegelikult tahaksid öelda “ei”?

Pööra tähelepanu sellele, kuidas sa oma aega sisustad
Kui sa suurema osa ajast tegeled ainult ühe sõbra aitamisega ja temaga koos olemisega, siis millal sa oma teiste sõprade jaoks aega leiad? Kui töökohustusi on palju, siis millal leiad sa aega iseendale? Kui oled teadlik sellest, kuhu su aeg kõige rohkem kaob, siis oskad paremini aru saada, mis on need asjad, millele tuleks “ei” öelda.

Pane prioriteedid paika!
Kes on sinu jaoks olulised inimesed, kellega sul on hea koos olla? Mis on sinu eesmärgid elus? Mis teod aitavad sul oma eemärkideni liikuda ja mis sind sellest kaugemale viivad?