MOELOOJA KRISTIAN STEINBERG: Kuidas välismaal läbi lüüa?

tekst: KEIT LAISAAR / fotod: ERAKOGUD

Mida arvavad Kristian Steinbergi loomingust tuntud eestlased?

 

MARIANNE MIKKO

“Kristian Steinberg on minu 2017. aasta parim kingitus. Seda nii inimese kui ka loomingu mõttes. Kui lugesin temaga tehtud intervjuud mõni päev enne tema feministliku kollektsiooni esitlust Tallinn Fashion Week raames, siis mõtlesin, et tahan temaga tingimata tuttavaks saada. Kohtusingi Kristianiga. Ja mitte ainult! Meist said peaaegu esimesest silmapilgust alates sõbrad. Mitte pelgalt sõpruse, vaid suurepärase kontseptsiooni pärast on minu riidekapis Kristiani feministlik mantelkleit ja brokaatsiidist must seelik. Minu meelest ootab Steinbergi suur tulevik. Juba praegu on ta Eesti parim moelooja.”

***

JÜRI NAEL

Foto: Virge Viertek

“Kui minu riidekappi piiluda ja teha statistikat selle kohta, millise moekunstniku loomingut seal kõige rohkem leidub, siis selle nimekirja absoluutseks võitjaks on kindlalt Kristian oma ülikondade, pluuside ja kampsunitega. Eks see maania sai alguse siis, kui mõned aastad tagasi “Tantsud tähtedega” hooajal ainult Kristiani loomingut kandsin. Siis sain tema kollektsiooni omal nahal järele proovida ja pärast seda olin fänn valmis. Tema disainitud riided istuvad nagu valatult, on mugavad, stiilsed ja alati ka väikese vimpkaga, mistõttu iga kord Kristiani loomingut kandes võin olla kindel, et keegi mingil hetkel riietuse kohta komplimendi teeb.

Pocahontase puhul meeldis mulle see, kuidas Kristian kogu kollektsiooni konkreetsele ajaloolisele tegelasele ja tema eluloole üles ehitas. Nii nagu dokumentalistikas, kus uuritakse kellegi elu ja tema lugu ja siis tehakse sellest film või kirjutatakse näidend. Sama tegi ka Kristian, ainult et tema mänguvahendid olid teised – kangad, lõiked, värvid, vormid. Igal elemendil ja detailil oli kanda oma tähendusväli ning läbi selle asetusid nad kõik teineteise suhtes loogilisse ent väga mängulisse suhtesse. Puhas teater! Puhas dramaturgia!”

 

***

LAURI PEDAJA

“Kristian Steinbergiga oli minul ja juuksuritiimil TFW-l väga hea koostöö. Kristian teadis täpselt, mida ta tahab ja kuidas kõik olema peab. Ta on põhjalik, ainukene disainer, kes soovis minuga enne moe-show’d kohtuda ja kõik läbi arutada. Kui oli aeg soengud modellidele pähe teha, siis läks kõik õlitatult, kuna iga tiimi liige teadis, mis on Kristiani ootused ja meil tuli see lihtsalt ära vormistada. Olles ise TFW-l 90% ajast tagatubades, ei näinud ma tema kollektsiooni. Mõnda üksikut kleiti nägin, kui tüdrukud käisid natukene soenguid kohendamas. Nii palju, kui ma nägin, siis mulle meeldis ja olid päris tuusad asjad!”

***

KATRIN AUNPU

Kristian ja mina kohtusime aastaid tagasi London Fashion Weekil, kus mõlemad tegelesime Eesti disaini tutvustamisega. Armusin Kristianisse ja tema töödesse kohe. Sel hetkel tegeles ta veel küll vaid meestemoega ja sel ajal just spetsiifiliselt villaste kudumitega, aga kogu tema olek ja suhtumine rõivasse ja disaini oli niivõrd lummav, haarav ja laiapõhjaline, et juttu jätkus kauemaks ning aastatepikkune sõprus saigi alguse.
Kui Kristianiga arutasime teemal, et kuidas Eestis teha ja tutvustada tema töid ning kollektsioone, olin ma väga optimistlik. Olles kosmopoliit ja veel sellise kogemuspagasiga nagu Kristian Steinberg, võiks ja peaks see olema suhteliselt lihtne. Tööd alustades aga selgus, et midagi ei ole siin lihtsat – Eesti disainiturg on täis andekaid tegijaid ja kõik nad võistlevad meie silmapaaride eest.
Kristian aga tõi lauale trumbi, mis tõstis naiste moeteema hoopis uuele tasemele ja mõttemaailmale – mitte kiirmood tarbimiseks, vaid mood ja päris naine – mitte vaid perfektsetes mõõtudes modell, vaid päris inimesed meie keskel. Naised, kes on päriselt olemas, kes kasvavad selles ühiskonnas ja muutuvad koos ajaga iseseisvamaks, teadvamaks aga samas jäävad iseendaks.
Eriti meeldis mulle kontseptsiooni see osa, kus mina ja minust 4 numbrit väiksem sõbranna saame kanda ühte ja sama kleiti ning me mõlemad näeme selles välja võrratud!

Mulle meeldin Kristiani filosoofia ja lähenemine – mood ja disain ei ole vaid rõivad, vaid kogu lähenemine elustiilile. Tema loodud kollektsioon Pocahontas oli kahtlemata üks põnevamaid ja intrigeerivamaid läinud sügise TFW–il. Selles on kunsti ja fantaasiat ning see kunst on kantav, mugav ja kaunistav. Kannan suurima uhkuse ja rõõmuga Steinbergi loomingut!