Uurea

Uurea ehk karbamiid ehk kusiaine on orgaaniline  ühend süsinikust, lämmastikust,hapnikust ja vesinikust, keemilise valemiga CON2H4 või (NH2)2CO.

Normaaltingimustelvalge, lõhnatu, tahke, vees hästi lahustuv aine. Uurea on valkude ainevahetuse lõpp-produkt ja seda leidub nii inimese uriinis kui ka nahas. Looduslikult leidub karbamiidi kui biokeemilise nn. uurea tsükli ühe produktina kõige rohkem lindude väljaheites ja loomade uriinis, samuti teiste organismide jäänustes. Nahale mõjud uurea kui looduslik niisutaja, sidudes vett nahas ja edendades keratiini tootmist.

Uuringus, kus võrreldi traditsioonilisi nahapuhastajaid uureaga selgus, et mõlemad suudavad mõjutada naha niiskustaset, nahakihtides olevaid lipiide ja transepidermaalsele veekaole. Samas leiti, et uurea mõju kestab oluliselt kauem.

Teises uuringus soovisid teadlased välja selgitada, kas uurea, mis aitab niisutavatel toimeainetel nahka imenduda, võib ka soodustada naatriumlaurüülsulfaadi (SLS) põhjustatud ärritust. Selgus, et uureal ilmnesid hoopis kaitsvad omadused, mis aitasid vältida ebasoovitavat reaktsiooni. Samuti on uuringud leidnud uurea ehk karbamiidi positiivseid omadusi atoopilise dermatiidi ravis.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised