90 protsendil eestlastest on bitch’i näo sündroom – KAS SINUL KA?

tekst: KRISTIINA VIRT / foto: SHUTTERSTOCK

On üsna loomulik, et RBF-i teooria sündis just USA-s, sest lai, hambailu paljastav naeratus on ameeriklaste mitteametlik vapp ja uhkus. Need, kes sealpool ookeanit käinud, teavad omastki kogemusest rääkida, et naeratamine on seal vägagi loomulik, kui mitte kohustuslik tegevus. Meie jaoks on see aga võõras ja ootamatu ning resting bitch face pole siin sugugi probleem, vaid hoopis reaalsus. Vajad tõestust? Mine tipp-kellaajal poodi, seisa kõige pikemasse järjekorda ja sa tunned läbi selja, kuidas iga hinna eest rahulikuks jääda üritavat kassapidajat silmadega tulistatakse. Või sõida paar peatust ülerahvastatud bussis – kogemus, mis annab hindamatut inspiratsiooni, kui oled juhuslikult koomiksikunstnik. Ma võin veel pikalt arutleda teemal, miks pole Eestis naeratusest ja naerust suuremat asja saanud ja miks on enne töö ja alles siis lõbu ning miks naerab paremini see, kes naerab viimasena, kuid saad isegi aru, et asjal poleks lihtsalt mõtet.

Üks minu tuttav psühholoog ütles, et vahel on eesti inimesel isegi oma peegelpildile raske naeratada, sest me ei tunne, et oleme väärtuslikud ja kardame, et meid ei väärtusta ka teised. Üks poola teadlane viis läbi uuringu, mille käigus näitas erinevast rahvusest inimestele pilte rõõmsalt naeratavast ning väga selgelt väljenduva RBF sündroomiga naisest. Ja tulemused olid hämmastavad! Saksamaa ja Šveitsi kodanikud tunnistasid, et naeratav naine jätab intelligentsema ja usaldusväärsema mulje. Venelased aga arvasid, et naeratav naine on rumal või peab mingit salakavalat plaani. Nendega samal meelel olid ka üsna harva naeratavad jaapanlased ja prantslased. Huvitav, kas see võib tähendada, et RBF ei ole mingi diagnoos vaid hoopis rahvuslik eritunnus?

„Kas sul on kõik korras?” küsib järsku vastaslaua taga istuv Keit nähes mind kiiresti klaviatuuril toksimas. Ma isegi ei kuulnud teda alguses, sest intensiivne tööprotsess muudab ümbritseva maailma helid ja hääled märkamatuks taustamüraks. „Sa tundusid nii kuri olevat, mõtlesin, et juhtus midagi halba,” andis ta mu küsivale pilgule põhjendava vastuse. Tuleb välja, et RBF tuleb komplektis isegi inspiratsiooniga. Ja kui see nii on, kas sellest peab tõesti vabanema?

3 sümptomit, mis näitavad, et sul on RBF:

-sugulased ja sõbrad paluvad sul aeg-ajalt naeratada;
-paljud peavad sind üleolevaks või rangeks, kuid sul pole õrna aimugi, miks;
-sa pead alati piltidel naeratama või lollitama, vastasel juhul tundud kurb või kuri.