Pole vahet, kas teed meiki, soenguid, imelisi maniküüre või paned kunstripsmeid – pildid on need, mis kutsuvad uusi kliente sinu juurde. Meie tänases digitaalses maailmas on pildid meie esimesed visiitkaardid ja määravad, kas sinu postitusest  skrollitakse mööda või klikitakse peale. Või kas kodulehel jõutakse esilehest kaugemale.

Sul ei pea olema kõige ägedamat kaamerat. Igapäevaste tegemiste kajastamiseks sobib tänapäeval peaaegu iga telefon! Tuleb lihtsalt meeles pidada mõningaid elementaarseid pildistamise põhimõtteid. Palusime fotograafi Nele Suurnat, et ta jagaks meiega nippe, ilusate piltide tegemiseks.

  • Valgus – vali hoolega, millises valguses pilti teed. Parim on loomulik valgus ehk õues või akna all. See toob kõik värvid kõige paremini välja, valguse värv on stabiilne ning hajutatus üldiselt hea. Soovitus kehtib nii meigi, juuste, kui küünte pildistamisel. Väldi aga keskpäevast otse peale paistvat teravat päikest! Abiks on õhem kardin, mis valgust hajutab. Samuti väldi laigulist valgust, mis tekkib näiteks puude all pildistades. Kui loomuliku valguse kasutamine pole võimalik, kasuta korraga ainult ühte valgusallikat. Erinevad lambid võivad anda erinevat värvi valgust ja kui see pole taotluslik, võib see pildi teha ebameeldivalt kirjuks.
  • Ära valgusta pilti üle! Ülevalgustatud kohad jäävad eredalt silma kraapima ning on esimene asi, mida vaataja märkab.
  • Taust – jälgi, mis jääb sinu objekti taha. Olmekola ja sinu lemmik kassipildiga tass ei anna siin midagi juurde! Püüa sättida pilti selliselt, et taustal on midagi ühtlast. Taust peaks olema ka objektist eristuv ehk ära pane tumeda pluusiga modelli tumedale taustale.
  • Juuste pildistamisel on eriti oluline, et taust oleks PUHAS (st ühetooniline) mitte kirju. Tähelepanu peab olema juuste ja soengu struktuuril ja detailidel.
  • Kompositsioon – fotograafid räägivad palju „kuldlõikest“ ja kolmandiku reeglist. Need on ajatud põhimõtted ja lähtuvad inimeste pildi vaatamise psühholoogiast ehk kuidas on vaatajal kõige mugavam pilti vaadata. Reegleid võib alati „rikkuda“, kuid selleks peab olema täpne põhjus ja reegli rikkumiseks on vaja enne reeglit mõista. Püüa sättida oma pildistatav objekt või detail pildil „kolmandiku“ peale. Google annab selle kohta väga palju näiteid, kui tead, mida otsida.
  • Pööra ja keera oma modelli! On vähe olukordi (kuid need on olemas!), kus hea pilt on otsevaates näole või kätele või juustele. Keera nägu pisut külje peale, näita käsi rohkem käeselja poolt, painuta natuke pead ägedama nurga jaoks. Kuldne reegel pildistamisel on, et keerama ja pöörama peaks kõiki elemente, mida SAAB. St põlved, randmed, kaelad, küünarnukid, õlad – kõik liikuma! Samuti jälgi, et modellil oleks „sära silmades“ ehk mis iganes valgust sa kasutad, osa sellest peaks modelli silmades peegelduma. Kui seda kerget helki ei ole, las modell tõstab õige pisut oma lõuga, teeb silmad õige pisut rohkem lahti või keerab ennast veel natuke akna poole.
  • Leia pildile värve, mis sobivad sinu valitud värvidega. Hea on leida sarnaseid toone, mitte tingimata sama värvi. Kui tegid võrratud pastelsed küüned, siis leia pastelse tundega riided, aksessuaarid või taust. Kui soovid jätta kontrastsemat muljet, kasuta vastandvärve. Tugeva ja mänguline statement-meigiga sobib võrratult kirgas värviline sein jne.
  • Pildistades detaile (kui su telefon või kaamera seda suudab) püüa saavutada pilt, kus detail on terav, aga taust pisut hägune. See viib fookuse sinna, kuhu vaataja pilk peaks minema.
  • Kui sinu eesmärk ei ole tootefoto vaid soov on edasi anda TUNNET, kasuta aksessuaare – need toovad pilti rohkem sisu ja annavad pildi vaatajale midagi, millega seostuda. Küüsi pildistades võib modell midagi käes hoida, näiteks kohvitassi. Pildista meiki puhta peegli abil, nii et raam ja keskkond (aga mitte liiga kolarohke keskkond!) jääb näha.
  • Kui tegemist ei ole professionaalse fotoshoodiga ja pildid ei pea minema trükki või mõnele veebilehele suures formaadis, ära karda häid ja käepäraseid fototöötluse äppe! Tänapäevane valik on tohutu ja võimalusi on rohkem, kui Instagrami pakutud filtrid – seal saad hägustada, lisada tausta, esiplaanile elemente (näiteks nagu pildistaksid läbi lillede), valgus-efekte, sära jne. Jää lihtsalt hea maitse piiridesse ja kasuta elemente, mis sinu pilti kaunistavad, mitte ei varja.

 

Foto: Nele Suurna
Meik: Anna Murulauk


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Särava jume saladus

Kellele ei meeldi soost ja vanusest sõltumata särav välja näha? Kui suvel on kauni ja päevitanud jume saavutamine loomulik, siis…