Kaunid lokid või siis mitte?

Lokkis juuksed tuleb sirgeks töödelda ning sirged lokki keerata, mõtlevad miljonid naised. Kas juuksestruktuuri muutmine on kiharatele ohtlik?

Tegelikkuses määrab juukse oleku loomulikult geneetika. Kuigi on väidetud, et erinevat tüüpi juukseid võib esineda iga rassi puhul, kipuvad afrojuuksed kuuluma rohkem Aafrika juurtega inimestele kui europiidse rassi esindajale. Kõikidel juustel, ükskõik, mis päritolu nad ei esindaks, on sama struktuur. Naha sees asub keeruline miniorgan, mida nimetatakse juukse folliikuliks ja millest sõltub juuksekarva olemus. Kui see organ ei saa piisavalt juukse loomiseks vajalikke toitaineid, muutuvad juuksed elutuks ning kaasneda võib juuste väljalangemine.

See, kas juuksed on lokkis või sirged, sõltub folliikuli kujust. Ümmargune folliikul (see, mille küljed on võrdsed) toodab sirgeid juukseid, ovaalse kujuga (see, mille küljed ei ole tasakaalus) aga lokkis juukseid. Miks aga juuste olemus mõnikord iseenesest muutub – lokkis juustest saavad sirged ja vastupidi –, on siiani teadlastel veel välja selgitamata.

Kuidas saab juukse struktuuri mehaaniliselt muuta?

Juuksekarv moodustub keratiniseerunud rakkudest, mille struktuur koosneb kolme tüüpi sidemetest, mida on mõnikord nimetatud ka sildadeks. Selleks, et muuta juukse olemust, tuleb mõjutada just neid sidemeid. Näiteks keemilise töötluse käigus lõhutakse väävelsidemed, et juus saaks võtta uue kuju. Seejärel liidetakse kinnitamise protsessi käigus need sidemed uuesti, kuid nüüd juba vastavalt soovitud kujule.

Vesiniksidemeid saab mõjutada näiteks temperatuuri ja veega. Siit siis lahendus mõistatusele, miks peab mõnikord soenguid tehes kuumust kasutama või miks on vahel hea, kui juuksed on niisked. Kui juus kuivab või jahtub, taastuvad lõhutud vesiniksidemed, ja nüüd juba uue, neile antud kujuga. Kolmandat tüüpi sidemeid, mida kutsutakse soolasidemeteks, mõjutab juuste pH taseme muutmine.

Sidemete lõhkumise ja taasliitmisega tegeletakse ka siis, kui muudetakse lokkis juukseid sirgeks. Keemiline juuste sirgendamine on sisuliselt sama, mis keemiline lokk, kuid tulemus on lihtsalt erinev.

Miks struktuurimuutus juukseid kahjustab?

Kõige lihtsam vastus on, et see, mida on korra kasutatud, ei ole enam uus. Kui nüüd aga täpsemaks minna, siis ei kahjusta juukseid niivõrd struktuurimuutus kui selline, vaid vead struktuurimuutja töös, näiteks ei võimaldata sidemetel korralikult uuesti kinnituda. Samuti on suur roll ebasobivate hooldusvahendite kasutamisel.

Muuseas, ka siis, kui juukseid pole töödeldud, tuleb arvestada, et lokkis juuksed on olemuselt kuivemad, sest seebum, mida rasunäärmed toodavad, ei saa mööda juust ühtlaselt libiseda. Seebumi nimetatakse ka juuste naturaalseks palsamiks.

Kuumtöötlus tekitab juukse kattekihti ehk kutiikulisse pragusid, mistõttu erinevad kemikaalid ja päikesevalgus võivad juuksesse tungida ning juuksed üldkokkuvõttes haavatavamaks muuta. Aja jooksul põhjustab see korteksi (juukse keskmine kiht) degeneratsiooni ehk siis lagunemist, mille tulemuseks on kuivad ja tuhmid juuksed.

Kahjustatud juustes on rohkem negatiivselt laetud osakesi, kui tervetes juustes. Negatiivselt laetud juuksekarvad tõukuvad üksteisest eemale, mistõttu juuksed muutuvad kahuseks, lendlevaks ja üleüldse raskesti käsitletavaks.

Samuti põhjustab kuumtöötlus sellist nähtust nagu mulljuuksed. Kuumus paneb juustes oleva vee keema ja tekitab mulle, mis lõhuvad juukse struktuuri ehk kaitsva kutiikulkihi.

Ühtlasi on kindlaks tehtud, et kuumutades juukseid keeva vee temperatuurini (100 kraadi), on juustes rohkem vabu radikaale kui päikesekahjustuse korral.

Kas siis unistus kaunitest lokkidest tuleb maha matta?

Kindlasti mitte. Kõikide lokisõprade rõõmuks on lokkis juuksed alles hakanud moodi tulema. Aga et kaunil soengul poleks kahjulikke tagajärgi, tuleb juuste eest ka vastavalt hoolitseda. Kui teed pidevalt tangide või sirgendajatega lokke, pead kindlasti eelnevalt juustesse kuumusekaitset piserdama ning oma juukseid pehmete ja toitvate vahenditega pesema.

Ja veel, keemilise loki sooviga juuksurisse minek tähendab nüüdsel ajal trenditeadlikkust. Ka vahendid, millega püsilokke tehakse, erinevad nagu öö ja päev nendest, mida kaheksakümnendatel kasutati. Kahjuks on raskem osa hea meistri leidmine, kes seda tööd ei pelga ja tehnikat valdab. Lokid on moes!


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised

Särava jume saladus

Kellele ei meeldi soost ja vanusest sõltumata särav välja näha? Kui suvel on kauni ja päevitanud jume saavutamine loomulik, siis…