Ees on ootamas pidudehooaeg. See tähendab, et meigitakse ja sätitakse end rohkem ning seetõttu tehakse ka rohkem pilte (ja tänapäeval pigem telefonidega). Uurisime fotograaf Egerta Mändmetsalt (www.egerta.ee), mis on need nipid, mis tagavad telefoniga pilti tehes parema tulemuse. 


Egerta Mändmets

 

#1 Esimese asjana tuleks oma telefoni kaamera puhtaks pühkida. Tihti unustatakse see ära ja tulemuseks on udused või n-ö sombused fotod. Ka selfit tehes, tuleks ekraan enne kasvõi oma varrukaotsaga puhtaks teha.

 

#2 Telefoniga pildistamise juures on kõige olulisem see, et telefon leiaks õige valguse tasakaalu. Selleks vajuta enne pildistama hakkamist kõigepealt ekraanil kõige heledama koha peale (näiteks taevas või inimese nahk) ning seejärel kõige tumedama koha peale (mets, kleit vms). Usu, pilt saab kohe palju parem!

 

#3 Pildistamise nurk võiks olla veidi üleval alla suunatud. Kuid mitte väga palju – vastasel juhul moonutad inimese jalad väiksemaks kui pea. Alt üles pildistades jääb inimene reeglina suurem ning selfit tehes pildile ninaaugud.

 

#4 Valgus võiks tulla eestpoolt ja langeda pildistatava poole – nii saad selge ja särava tulemuse. Samas kui soovid veidi kunstipärasemat tulemust, siis võid otsida ka tagant langevaid põnevaid valgusnurki.

 

#5 Ära lase pildistaval päris otse ja käed külgedel kaamera ees seista. Las ta olla veidi küljega ning kergelt sinu poole keha kaldu. Ka  käed võiks ka kuskile panna – näiteks taskusse, juukseid sasima või rinnale kokku.

 

#6 Topeltlõua vältimiseks ära kalluta pead taha, vaid lükka lõug pisut ette.

 

#7 Selleks, et piltidel ei jääks punaseid silmasid, lülita sisse oma telefoni kaameral funktsioon, mis seda vältida aitab. Kui sul seda ei ole, siis aitab ka see, kui sa ei lase välku pildistatavale otse näkku. Sest punasus tulebki sellest, et valgus peegeldab silmade põhja. Kui võimalik, siis proovi pilti teha ilma välguta. Selle juures on boonuseks veel see, et ei pea muretsema koledate varjude pärast.

 

#8 Filtrite kasutamisega ei tohiks liiale minna. Kuna puhas pilt on silmale minu arvates kõige parem vaadata, siis filtreid ma ei armasta. Kui üldse, siis vahel võib-olla selliseid kirkamaid ja külmemaid toone. Ka mõned n-ö pehmendavad filtrid on toredad, kuid dramaatilised, mis liialt palju pilte muudavad, võiks pigem kõrvale jätta. Ka must-valge on mõnikord täitsa tore, kuid liialt kontrasti ei tasuks pildile lisada.

 

#9 Muidugi kõige tähtsam reegel on see, et kui pildistatav end hästi tunneb, jääb tulemus kõige ilusam. Kui sa ise usud, et oled ilus, siis paistab see ka pildil välja. Sisemine sära peegeldub ka väljapoole – ja sealt edasi fotole. Ka harjutamine teeb meistriks – nii tunned end kaamera ees iga korraga mugavamalt.

 

#10 Kuid ära unusta, et pildistamine on kunst! Vahel võib mõni täiesti ebatüüpiline ja “reeglite vastane” lähenemine tuua kõige ägedama lõpptulemuse.


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised