Fantastiline ning vapustav Jana Hallas

Igal inimesel on mingi müstiline aura ning “see miski” … Täna saame heita pilgu naise maailma, kellele mood ning stiil on nii loomuomaselt juurde keevitatud – Jana Hallas.

Fotograaf: Marin Sild
Stilistika ja tekst: Ženja Fokin
Juuksed: Ilja Komarov / Make Your I.D.
Meik: Jana Hallas
Toimetanud: Katrin Rasmann

Multitalentne naine: ema, laulukirjutaja, stilist ning väga paljude bändide produktsiooni ja loomingu kaasautor.

Vanalinnas jalutades jäävad inimesed talle pika pilguga järele vaatama, sest sarnasus prantsuse glamuuritari Brigitte Bardot’ga on nii vahetu. Kui tõsiselt suhtub Jana ise moodi, milliseid ilurituaale ning trennijadasid ta igapäevaselt läbib, et 44-aastaselt ikka nii kuramuse hea välja näeb? Üllatused on tulekul …

Milline on eellugu, kuidas moe juurde jõudsid?

N-ö mood on paelunud üsna väikesest saati: kudusin, heegeldasin, tikkisin nii endale kui ka nukkudele, olin suur käsitööhuviline. Kuna tol ajal ei olnud poest eriti midagi saada ja oli totaalne defitsiit, siis oludel sunnil tegin pidevalt midagi millestki ümber. Tuli olla leidlik – see mõjus kindlasti loovusele positiivselt. Palju oli taaskasutust. Kuna olin ning olen praegugi veel väga kärsitu – see tähendab, et kõike on absoluutselt kohe vaja –, siis näiteks vajadusel sai vanaema puuvillastest kardinatest koheselt seelikule taskud juurde õmmeldud.

Mida mood või stiil sulle üldse tähendab? Kas tahad rääkida riietudes mingit lugu, või lähtud mugavusest?

Võiks öelda, et suhtun mõlemasse üsna kirglikult – mood ja stiil on eluaeg mind köitnud, nad on loomupärane osa minust. Lugu räägin ehk sel puhul, kui riietun boheemlaslikus stiilis, mis on mulle kõige hingelähedasem. Asi ei ole ainult riietes, see on elustiil, tunnetus ja meeleolu. Stiil on eneseväljendus ning looming. Mood on põnev ja mänguline. Moodi ei tohiks võtta liiga tõsiselt, muidu kaob kogu mõnu, pigem tuleb osata riietust välja kanda.

Ma väga naudin ka protsessi, mil teha mittemillestki midagi. Kui justkui ei ole midagi selga panna või miskit sobivat, siis esitan endale väljakutse – alati on võimalik midagi välja mõelda! Nooruse uljuses sai ka letilt haaratud number väiksemad kingad ja … no otse loomulikult pigistasin nad hambad ristis jalga ning ostsin ära! Kuid aeg teeb omad korrektuurid – hetkel pööran väga palju tähelepanu kvaliteedile ja mugavusele. Hindan mõõdukust stiilis ja ei lasku äärmustesse. Ei mõtle ka liiga roheliselt, sest teen taaskasutust omal viisil, see tähendab ei kraba riideid hullunult kokku, vaid pigem meeldib täiendada oma olemasolevat garderoobi ning oskuslikult stilistikaga seda kombineerida.

Sähvatasid esimese stilistina 90ndate moemaailmas. Kust tol ajal inspiratsiooni said?

Kandsin ja disainisin enesele väljakutsuvaid ning põnevaid riideid, ideed olid n-ö liiga ekstravagantsed tänavale – siis oligi hea neid artistide peal rakendada. Mind inspireeris naise keha ning selle loomupärase seksuaalsuse esiletoomine – ilus voolujooneline figuur –, see oli nagu mäng piiri peal … piiride katsetamine. Siinkohal on hea näide kleit 2QS videost laulule “Nii kuum on tunne” või enda väljaelamine bändi Best B4 lavakomplektide näol.

Millised olid tolleaegsed tööülesanded, milline maailm peitus sõna STILIST taga ja mida see sinu jaoks tähendas? Üldsus ju mõtles, mis loom see veel on!?

Jah, olingi selles mõttes esimene. Muidugi oli õhus ka küsimus, miks see riietus nüüd nii oluline on? Tol ajal ei tulnud keegi loomulikult selle peale, et peaks spetsialisti kutsuma, mingit sildistamist veel ei olnud. Kuna mood oli mu kirg, siis oli see hea aeg ja võimalus end teostada. Alustasime oma artistidega: esimene oli Nancy, siis Best B4, mis leidis kõige erutavamat kolapinda. Kuna see oli meie enda (2QS Productions) toodetud bänd, siis minu hooleks oli kogu väline imago – make up, soengud ning kostüümidisain. Seda kõike toetasin omakorda veel ka laulusonadega.

Värskenda-valgusta nimekirja, millistele bändidele oled riideid loonud?

Tuntuimatest on Nancy, Best B4, 2QS + tantsutüdrukud, Ines; meie eurovisiooniprojektidest Sahlene (2002) ja Sandra (2006). Lisaks lavakostüümid näiteks Vanilla Ninjale, kes küll ei olnud meie projekt, ning veel ja veel …

Räägi eredatest mälestustest – kust said sel ajal vingeid asju või lahedaid riideleide?Sest tänapäeval on kerge: lähed poodi, showroom’i või disainerite ateljeesse.

Sellises valikuvähesuses rakendus tööle leidlikkus. Riided tuli ise disainida, samuti ka aksessuaarid. Näiteks metallist ogasid käe- ja kaelaehete tarbeks ostsin Hilpharakast, kõige lahedamaid ja efektsemaid kangaid leidus kaupluses Saana. Tänu Saanast saadavale, oli mul võimalik tulla välja tollasel klubimaastikul sensatsiooniliselt erineva lähenemisega. Tollesse aega jääb ka minu suurim moe-show, kus tuli esitlusele minu disainitud 40 rõivakomplekti.

Show’ lopetas menubänd Best B4 oma kontserdiga. Tänud veelkord kaupluse Saana agaratele-tublidele töötajatele-õmblejatele, kes aitasid mul seda unistust sel ajal täide viia.

Võtame su sihikule – ütle nüüd ausalt välja, mida sa teed selleks, et nii hea väljanäed? Millised on need imetrennid või -dieedid, hea füüsilise vormi saladus?

Enamikuks trennideks ja dieetideks oleksin ma vist liiga püsimatu. Õnneks olen vähemalt siiani ilma dieetideta läbi saanud. Ma naudin head kaloririkast toitu nii meeletult, et dieet ei tuleks kõne alla. Olen käinud jõusaalis vist kolm korda. Tean, mis on body pump, seal sai käidud vast kaks korda. Korra sai proovitud aeroobikat, mis mulle üldse ei meeldinud ning proovisin ka tennisemängu, mis tundus mulle liigse rapsimisena. Aga uhke olen enda üle, kuna olen juba aasta käinud joogas. See tundub mulle tõepoolest sobivat.

Olen viimastel aastatel teadlikult lapse pärast üritanud tervislikumat toitu valmistada, näiteks aed- ja juurviljad, salatid. Aga ega see mul eriti hästi õnnestu. Ostsin enda motiveerimiseks isegi stiilse salatikausi, aga … vähemalt sööb minu kasvatatud salatit mu jänku. Samas ei söö ega joo ma ka midagi otseselt ebatervislikku. Samuti olen suhteliselt aktiivse elustiiliga ning laps annab palju põhjust ennast liigutada, näiteks talvel koos kelgutama minna voi lihtsalt palju looduses viibida.

Kui tihti külastad ilusalonge? Palju kulutad aega ilurituaalide peale? Mõningad tõesti eriti lemmikud ilumaailma tooted?

Sõltusin ilusalongist küünehoolduse tottu umbes 10 aastat. Nüüd enam mitte. Selles osas olen täiesti mittearvestatav klient. Ka muid spetsiifilisi protseduure ei tee. Kuid siiski – head tuttavat kosmeetikut olen viimase aasta jooksul suhteliselt järjekindlalt külastanud, üheks põhjuseks on ka temaga kohtumine ja suhtlemine. Mulle meeldib väga selline kodune iluprotseduur nagu saunaskäimine koos vihtlemisega ja vahel kooriv kehakreem ning Dr. Hauschka puhastuskreem näole, siis savimask ning lõpuks toode nimega Revitalising Mask, mida kasutan ka lihtsalt kreemina. See on juba aegu mu lemmik näokreem. Kõlbab ka silmaalustele, seega eriti mugav. Minu iluarsenali kuulub veel ka pediküüriseep, väga kiidan, eriti asendamatu suvel paljajalgsetele.

Heidame kullipilgu Eesti tänavatele. Kas jääb eredalt silm peatuma rabavalt/moekalt riietunud inimestele või on pigem liiga hall mass?

Aina rohkem läheb meie tänavapilt inspireerivamaks. Koheselt on märgatav inimene, kes tegeleb enda välimusega, kellest õhkub omapära ning erilisust. Muidugi pelgalt riie ei tee ikkagi inimest, seal sees peab ka persoon olema. Noored on väga avatud meele ning silmaringiga, julgevad eksperimenteerida ning ennast läbi riietuse väljendada. Kuid tundub, et üsna paljud soovivad sulanduda halli massi, sest ehk liiga palju tunnevad ennast puudutatuna kellegi teise arvamusest. Seega rohkem mänglevust ning rõõmu riietumisest!

Millest peaks lähtuma, kui soovid endale luua stiilsest-maitsekast riietusest koosnevat garderoobi?

Ilma liigse higistamise ning pingutuseta, lähtudes loomusest, maitsest, kehatüübist, vajadustest, unistustest ja soovidest. Tunne ära iseennast riideid valides! Kui inimene on sellise soovi nõuks võtnud, on see juba hea algus, järelikult on tal mingi motivatsioon. Tunneta, millist stiili sa tahad kanda, mis ajastu või karakter paneb sind “ahhetama”! Suureks abiks on ajakirjad ja internet: jälgides kas või staaride stiili, saad votta šnitti ning panna kombineerimisvõimalusi kõrvataha.

Millised on need baasesemed, mis peaksid olema ühe kaasaegse stiilse naise garderoobis?

Palju oleneb, milline on naine ja tema stiil. Rolli mängib, kus ja kellena ta töötab, kus elab, kes ta on või kellena tahaks end näha. Guugeldage näiteks oma lemmikstiili, nii leiate hulganisti näiteid, kuidas ja millistest esemetest komplekt kokku sobitada ja saate nõuandeid. See on lihtne!

Kas sinu kui stiilse naise jaoks on riietel olev brand või logo oluline?

Ei, vahel isegi häiriv! Eriti kui logo liialt suurelt kriiskab mõnelt riideesemelt. Kuid samas voiksin hea meelega logo eksponeerimisega kaasa aidata näiteks mõnele noorele arenevale inspireerivale disainerile/brand’ile.

Kust soovitad leida karakteriga ning moodsaid rõivaid? Mis on sinu loogika, kui lähed šoppama, või pigem tulevad asjad ise sinu juurde?

Paljas otseselt meist keegi ju ei ole, kuid arvan, et šopates saab kaasa hea emotsiooni. Eriti, kui oled tulnud mööda poode tuulama ning komistad eriti ilusa asja otsa. Tunnistan, et teen emotsioonidel põhinevaid oste – naiselik nõrkus ju! Kui on midagi konkreetset meelel, lasen õmmelda. Ise enam ei tee, kuna olen liiga kärsitu ja oskusi õmblejana napib. Olen viimasel ajal lähtunud põhimõttest, et las asju teevad need, kellel see konkreetne töö hästi välja tuleb. Viimati käisin ostlemas Viru Keskuses, kuid rohkelt olen tellinud ka interneti teel. Mingeid erilisi ostukohti mul ei ole.

Arvan, et poes on omaette oskus enda jaoks õiged asjad üles leida. Vahel on tõesti nii, et leiad selle oma asja ja tunned kohe ära. Kiirmoe-brand’idega on nii, et ära ma neid ei põlga, lihtsalt tuleb osata õiged asjad üles noppida. Soodsa hinnaklassi esemega on nii, et mida lihtsam see on ja mida vähem detaile, seda parem ning kvaliteetsem näeb välja. Suurtel šopingrallidel ma taplemas ei käi.

Millega hetkel tegeled – kas oled 200% emarollis või stiliseerid, kirjutad laulusõnu? Ehk hoopiski muud huvitavad projektid käsil?

Emaroll on kõige tähtsam roll. Olen viimastel aastatel väga kodukeskne, teen erinevaid projekte ning kirjutan laulusonu. Samas midagi eriliselt erutavat ja rahuldust pakkuvat pole veel leidnud. Loominguline meel vajab aga stimuleerimist – seega ootan uusi, põnevaid väljakutseid, et end täiuslikumalt teostada ning uurin ja töötan juba mõnes suunas. Stiil ja mood – internetiavarus pakub inspiratsioonituhinat, ammutage ideid enda iidolit või eeskujult!


Hinda loetud artiklit kümnepalli skaalas

Teised uudised